پولشویی

پولشویی:

 

پولشویی یا تطهیر پول عبارت است از فرایند تغییر شکل یا نحوه استفاده از عواید نامشروع جرایم اقتصادی به قصد اختفای منبع چنین عوایدی است. در عملیات پولشویی به عنوان یک عملیات مجرمانه مالی درآمدهای غیر قانونی به گونه ای با درآمدهای قانونی در می آمیزد که امکان شناسایی و تفکیک آنها از هم ممکن نیست.

 

انواع پول غیر مشروع:

ý    پول سرخ: پولی که مربوط به نقل و انتقالات مواد مخدر می باشد.

ý  پول سیاه: حاصل از قاچاق کالا می باشد.و پولهایی که از شرکت در معاملات پر سود دولتی خارج از عرف طبیعی و اداری حاصل شده باشد.

ý  پول خاکستری: پولی که از درآمدهای حاصل از فروش کالا و انجام کارهای تولیدی حاصل می شود و از نظارت دولت پنهان است و صاحب ان از پرداخت مالیات فرار می کند.

 

مراحل عملیات پولشویی:

v   مکانیابی: اولین مرحله از روند پولشویی که پول به صورت اسکناس وارد سیستم مالی می شود.

vطبقه بندی یا تغییر وضعیت: مرحله ای که ردپای پول کثیف از بین می رود و با استفاده از عملیات مالی ارتباط درامدهای نامشروع با منبع اصلی ان قطع می شود.

vادغام: وجوه غیرقانونی با فعالیتهای اقتصادی قانونی ادغام شده و به بدنه اصلی اقتصاد کشور که قانونی است وارد می شود. در این مرحله تشخیص پول کثیف دشوار است.

 

شیوه های پولشویی:

o   پولشویان مقادیر زیادی پول نقد را تبدیل به مقادیر کوچکتری کرده و به طور مستقیم در بانکها سپرده گذاری می کنند .

o   تبدیل پول خلاف در بازارهای داخلی به طلا، الماس و ...و فروش آن در بازارهای خارجی می باشد و ارز حاصله را در کشورهای خارجی سرمایه گذاری نموده و با استفاده از تسهیلات بانک مربوطه پول مشروع بدست می آورند.

o       خرید و فروش و معاملات صوری در کشوری که پول کثیف بدست اورده اند.

 

اثرات پولشویی بر اقتصاد:

ü     کاهش تقاضای پول و در نتیجه کاهش در نرخ سالانه GDP

ü     رشد فعالیت های زیر زمینی

ü     تاثیر بر توزیع درامد در سطح جامعه

ü     فرار سرمایه به صورت غیر قانونی از کشور

ü     تضعیف بخش خصوصی

ü     تضعیف یکپارچگی و تمامیت بازارهای مالی

ü     کاهش کنترل دولت بر سیاستهای اقتصادی

ü     ادغام منابع مشروع و غیر مشروع

 

روشهای مبارزه با پولشویی:

    کنترل و نظارت بر ارزهای خارجی

    اعمال نظارت بر موسسات مالی و بانکها

    شناسایی مشتریان و نظارت بر رفتارهای انان

    اصلاح ساختار مالیاتی کشور و جلوگیری از فرار مالیاتی

    شفافسازی نحوه معاملات اقتصادی

    و...

 

 

هم اکنون در جهان سازمانی به نام سازمان بین المللی مبارزه با پولشویی(FATF) وجود دارد . در حال حاضر این سازمان شامل 31 عضو(29 کشور و 2 سازمان بین المللی) است. اعضای آن شامل کشورهای آرژانتین، استرالیا-اتریش-بلژیک-برزیل- کانادا-دانمارک-فنلاند-فرانسه- المان-یونان- هنگ کنگ-سوییس-ایسلند-ایرلند-ایتالیا-ژاپن-لوکزامبورگ-مکزیک-هلند-سوئد-نروژ-پرتغال-سنگاپور-اسپانیا-نیوزلند-ترکیه-انگلستان-امریکا و دو سازمان اتحادیه اروپا و شورای همکاری خلیج فارس می باشد. کلیه کشورهای باید پولشویی را مطابق با کنوانسیون وین و کنوانسیون پالرمو جرم تلقی کنند.

 

/ 10 نظر / 15 بازدید
یه انسان مشتاق

سلام ارجمند من مطلب رو خوندم کلی یاد گرفتم جای سپاس بسیار داره که .... تقدیم می کنم کامیاب و پاینده باشی

امید

چو غبار شکسته در سر راهت نشسته ام قدمي بر زمين گذار و مرا سرفراز کن سلام دوست عزيز وبلاگت رو ديدم! مطالب قشنگي داري ، موفق باشي شما را به وبلاگ نسل سوخته دعوت مي کنم منتظر نقد و نظرات ارزشمندت هستم سبز باشي و پايدار

فرزاد

[لبخند][گل]

حبيب اراکی

سلام دوست عزيز.[گل] از وبلاگتون بازديد كردم . مطالب خوبي داره . اميداورم هميشه موفق و پيروز باشيد. [گل]

امید

واقعا پو لشویی توکشور ما چه معنایی می تونه داشته باشه؟؟

عبدالله حقدوست

با سلام خیلی مطلب جالبی بود فقط یه نکته را تذکر بدم و اونم اینکه در اصطلاح سیاست، «غیر مشروع» به معنای حرام از طرف خدا نیست، بلکه به معنای «غیر قانونی» است،‌و ممکن است حرام خدایی هم باشد و ممکن است نباشد.

انسانم آرزوست

سلام دوست عزیز مطالبتون قشنگه. سری هم به کلبه ما بزن خوشحال میشیم.شاد باشی[خداحافظ]

انسانم آرزوست

سلام دوست عزیز مطالبتون قشنگه. سری هم به کلبه ما بزن خوشحال میشیم.شاد باشی[خداحافظ]

حبیب اراکی

[گل]با عرض سلام خدمت شما دوست عزیز؛ با مطالب جديد؛ «آنهایی که مانده اند و آنهایی که رفتهاند» و «گاهی به نگاهت نگاهی کن » و «غم غربت » آپ شدم. در ضمن توصيه مي‌کنم آرشيو مطالب را نيز ملاحظه فرماييد. منتظر حضور گرم و قشنگ شما و دوستان محترمتون هستم. امیدوارم از نظراتاموزندتون منو بی بهره نگذارید. یا حق

حبیب اراکی

[گل]سلام [گل] با دو مطلب جدید با عنوان « یادی از درسهای قدیم و همون درسها به زبان امروزی » و« زمین خوردن بار سوم » آپ شدم امیدوارم بعد از خوندن مطالب و پیشنهاد بازدید به دوستان عزیزتون ،از نظرات بسیار زیبا و ارزندتون بی بهره نمونم به امید موفقیت روز افزون [بدرود]