تفاوت بانکداری ربوی و اسلامی

  •  بانکداری اسلامی مبتنی بر اصل مشارکت در سود و زیان می باشد و از طریق رابطه حقوقی وکیل- موکل بیان می شود اما در بانکداری ربوی اساسا مبتنی بر بهره است و رابطه حقوقی داین- مدیون می باشد.
  • منابع بانک اسلامی عمدتا از دو منبع تشکیل می شود:

منابع سپرده گذار و منابع بانک(سپرده های قرض الحسنه)  که سود سپرده های سرمایه گذاری نیز بین بانک و سپرده گذاران تقسیم می شود.

  • از نظر تکنیک و شیوه عمل هر دو نظام نقش واسطه وجوه را بین بانک و مشتری ایفا می کنند. اما در بانکداری اسلامی تسهیلات اعطایی از محل سپرده های سرمایه گذاری با فرایند انتقاا مالکیت .بدین مفهوم که بانک اسلامی ابتدا از طریق تهیه و تدارک کالا لوازم مورد نیاز متقاضی مالکیت انها را در اختیار می گیرد و سپس در مراحل و مقاطع مختلف بسته به ماهیت حقو.قیعقود مورد استفاده مالکیت موارد تهیه شده توسط بانک، به مشتری منتقل می گردد.
  • پیش بینی ابزار های جدید سیاست پولی از جمله وجوه تمایز دیگری است که در مقایسه دو نظام وجود دارد. با حذف ربا یکی از مهمترین ابزار کلاسیک سیاست پولی از حیطه اختیار مقامات پولی در یک نظام بانکداری اسلامی خارج شده است.در بانکداری ربوی هر گونه تغییر در نرخ توسط مقامات پولی، متناسبا تغییرات مشابهی در نرخ بهره متداول به طور کلی و نرخ بهره بانکی به طور اخص ایجاد می نماید. با حذف ربا از تمامی عملیات بانک ربوی، یکی از اساسی ترین سیاست های پولی از کنترل مقامات پولی خارج و در عوض ابزارهای جدیدی مثل  حداقل سود مورد انتظار، نسبت سهم سود و سود متعارف جایگزین ان شده است.

 

/ 3 نظر / 345 بازدید
علی مرادی

سلام.خوبی؟ بعد از مدتها با یه خط خطی با عنوان {از تهران تا مادرید}به روز هستم.... خوشحال می شم اگه سر بزنی و نظرتو بهم بگی... موفق باشی.فعلا بای....[گل]

فرزاد

سلام هیچ ردی از اسلام در این بانکداری نمی بینم این یه نوع سرمایه داری مذهبی است و بس بهر حال مطلب تو خیلی مفید بود برای کشف تناقضات این سیستم مرسی عزیز