ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ روز دوشنبه ٢٩ شهریور ،۱۳۸٩ : توسط : آزاده

امشب حس خوبی برای نوشتن دارم. احساس دلگرمی همراه با دلتنگی !

نمی دونم تا حالا برات پیش اومده کسی رو ببینی و بفهمی اون همونی بوده که سالها منتظرش بودی؟ همونی که همیشه باهات بوده، تو رویاهات به دنبالش بودی باهاش حرف زدی باهاش درد دل کردی؟ نگاهش باهات حرف می زنه؟

پیش اومده که بخوای بهش بگی خیلی دوستش داری اما نتونی و ندونی چطوری بهش بگی؟آیا بوده کسی که بخوای تو نگاهش دنبال خودت بگردی؟بخوای بدونی تو چقدر از دل بزرگش رو پر کردی؟ تو دنبال نگاهی و اون به دنبال کلامی.

شده تا حالا بخوای بهش بگی عاشق نگاهشی، کلامشی .بخوای بهش بگی فقط بمون . حتی اگه بودنت فقط سکوت باشه، فقط بمون.

وقتی هست دلگرمی و اگر نباشه بی قرار.

یه روزی فکر می کردم این حس مال ادمهایی که سنشون زیر 30 ساله، اما فهمیدم  حس پاک سن نداره. گاهی می تونی عاشق کسی بشی که خیلی ازت کوچیکتره یا خیلی ازت بزرگتره. مهم اون دله که چقدر بهت نزدیک باشه.

حالا به جرات می گم خیلی دوستش دارم حتی اگه هیچ وقت نتونم بهش بگم. امیدوارم یه روز از نگاهم اینو بخونه.


 
تفاوت بانکداری ربوی و اسلامی
ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ روز شنبه ٢٠ شهریور ،۱۳۸٩ : توسط : آزاده
  •  بانکداری اسلامی مبتنی بر اصل مشارکت در سود و زیان می باشد و از طریق رابطه حقوقی وکیل- موکل بیان می شود اما در بانکداری ربوی اساسا مبتنی بر بهره است و رابطه حقوقی داین- مدیون می باشد.
  • منابع بانک اسلامی عمدتا از دو منبع تشکیل می شود:

منابع سپرده گذار و منابع بانک(سپرده های قرض الحسنه)  که سود سپرده های سرمایه گذاری نیز بین بانک و سپرده گذاران تقسیم می شود.

  • از نظر تکنیک و شیوه عمل هر دو نظام نقش واسطه وجوه را بین بانک و مشتری ایفا می کنند. اما در بانکداری اسلامی تسهیلات اعطایی از محل سپرده های سرمایه گذاری با فرایند انتقاا مالکیت .بدین مفهوم که بانک اسلامی ابتدا از طریق تهیه و تدارک کالا لوازم مورد نیاز متقاضی مالکیت انها را در اختیار می گیرد و سپس در مراحل و مقاطع مختلف بسته به ماهیت حقو.قیعقود مورد استفاده مالکیت موارد تهیه شده توسط بانک، به مشتری منتقل می گردد.
  • پیش بینی ابزار های جدید سیاست پولی از جمله وجوه تمایز دیگری است که در مقایسه دو نظام وجود دارد. با حذف ربا یکی از مهمترین ابزار کلاسیک سیاست پولی از حیطه اختیار مقامات پولی در یک نظام بانکداری اسلامی خارج شده است.در بانکداری ربوی هر گونه تغییر در نرخ توسط مقامات پولی، متناسبا تغییرات مشابهی در نرخ بهره متداول به طور کلی و نرخ بهره بانکی به طور اخص ایجاد می نماید. با حذف ربا از تمامی عملیات بانک ربوی، یکی از اساسی ترین سیاست های پولی از کنترل مقامات پولی خارج و در عوض ابزارهای جدیدی مثل  حداقل سود مورد انتظار، نسبت سهم سود و سود متعارف جایگزین ان شده است.