ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ۱۳ آذر ،۱۳۸٦ : توسط : آزاده
کسب جايزه سال 2007 مجله بنکر بر ميزان تضمين ها تأثير مي گذارد

بانک اقتصاد نوین در بررسی های نشريه بنکر(The Banker) به عنوان بانک سال جمهوری اسلامی ایران در سال 2007 معرفی شد.
به گزارش روابط عمومي بانک اقتصاد نوين، در مراسم اهدای لوح و مجسمه یادبود به مدیر عامل بانک اقتصاد نوین نمایندگان منتخب بانک های 143 کشور جهان به اتفاق بانک های شش گانه جهان(آسیا، خاورمیانه، اروپای مرکزی و غربی، آمریکای لاتین و آفریقا) حضور داشتند.
بر اساس این گزارش در کنار بانک اقتصاد نوین که به عنوان بانک سال جمهوری اسلامی ایران در سال 2007 معرفی شد بانک های بزرگی از جمله اچ اس بی سی، استاندارد چارتر، یونی کردیت گروپ، رویال بانک اسکاتلند به عنوان بانک برتر معرفی شدند.
انتخاب توسط نشریه بنکر برای موسسات مالی از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که علاوه بر کارکردهای درون سازمانی، تاثیر بسیار مثبتی بر روابط کارگزاری، مالی و بانکی بین بانک های عضو ایجاد می کند، ضمن اینکه از منظر سایر موسسات و سرمایه گذاران نیز نوعی تایید تخصصی و حرفه ای برای بانک ایجاد می کند و در مجموع برای رتبه بندی بانک و تضمین ها موثر است.


 
 
ساعت ۱٠:٥٥ ‎ب.ظ روز دوشنبه ۱٢ آذر ،۱۳۸٦ : توسط : آزاده

لفظ چک از زبان پهلوی گرفته شده و در عصر ساسانیان هم معمول بوده و از دیرباز در زبان فارسی بکار رفته است.کلمه چک در زبان فارسی به معنای مواجب و قباله خانه و باغ و منشور و فرمان است.

تعریف چک:

در قانون تجارت چک نوشته ایست که بموجب آن صادر کننده وجوهی را که نزد محال علیه دارد کلاً یا بعضاً مسترد و یا بدیگری واگذار می نماید. به بیان دیگر چک وسیله استرداد و انتقال وجه تودیع شده با استفاده از اعتبار مصوب و موجود در یکی از بانکهای قانونی است.

انواع چک از نظر بانک:

  1. چک عادی: همان چکهایی که در موقع گشایش حساب جاری با تقاضای کتبی مشتری در اختیار وی قرار می گیرد.
  2. چک گواهی شده(در ایران نیست): چکی که وجود محل آن (وجه چک) بنا بدرخواست دارنده حساب برای مدت معین مسدود می نماید.
  3. چک بانکی: چکی که بوسیله یک بانک عهده شعب همان بانک یا عهده حساب آن بانک در بانک دیگر به تقاضای مشتری صادر می شود.
  4. چک بسته: هنگامی که دارنده حساب بخواهد گردش چک را محدود نماید بر روی چک بنام شخص معین دو خط موازی مورب رسم کرده و بذینفع می دهد. در چک بسته پرداخت وجه نقد ممکن نیست و ذینفع باید وجه را به حساب خود نزد بانک دیگر منظور نماید.
  5. چک عمومی امنیبوس: اگر دارنده حساب بخواهد چکی صادر و وجه آن را از بانک دریافت نماید ولی دسته چک خود را همراه نداشته باشد می تواند از بانک بخواهد یکبرگ چک ازاد یا امنیبوس در اختیار وی قرار دهد.
  6. چک مسافرتی: چکی است که از طرف بانکهای ناشر اسکناس صادر شده و بانک وجه چک را تعهد می نماید. چک مذکور در اختیار مسافرانی که قصد عزیمت به خارج از کشور را دارند قرار می گیرد.
  7. چک تضمین شده: چکی است که از طرف بانکی مجاز علیه همان بانک صادر می شود .مبلغ چک از طرف بانک صادر کننده تامین و تضمین می گردد.
  8. چک در گردش: چک در گردش مانند چک مسافرتی است با این تفاوت که هر یک از بانکها بنا به ذوق وسلیقه خود برای اینگونه چک ها اسم خاصی در نظر گرفته اند. مانند چک مسافرتی بانک ملت و... .